Virtual XIVydáno: 23.březen 1998
Studio: Barnyard (Essex)
Produkce: Steve Harris a Nigel Green
Členové skupiny: Steve Harris (baskytara), Dave Murray (kytara), Blaze Bayley (zpěv), Janick Gers (kytara), Nicko McBrain (bicí).
Videoklipy: The Angel And The Gambler, Futureal(live)
Celkový čas: 53:52Stručná charakteristika alba: Naprosto úžasné album, které skupina nahrála v úžasné formě všech členů. Album se od svého předchůdce (The X Factor) hodně liší, celková atmosféra je úplně jiná. Tento počin se hodně podobá albům ze zlaté éry skupiny v 80 létech. Je hodně energické a svěží se spoustou výborných nápadů, postupů a s úžasnými melodiemi. Všechny skladby mají potenciál "hitovky". Zpěvák Blaze Bayley se ukázal ve velmi dobrém světle a celkově jeho hlas zní oproti minulému počinu lépe. Toto album má ke všemu tomuto pozitivu ještě jeden obrovský plus a tím je naprosto úžasný zvuk, který zní neuvěřitelně svěže a živě. Iron Maiden tímto albem opět ukázali, jak se hraje ten nejlepší heavy-metal pod Sluncem.


1. Futureal (Harris, Bayley)

Výborná a energická otvíračka alba. Tato píseň se věnuje smyslu a tématu tohoto alba, tedy virtuální realitě. Blaze Bayley (autor textu) v této skladbě zpívá konkrétně o tom, že hranice mezi skutečností a virtuální realitou jsou už tak blízko, že se v podstatě prolínají a člověk je do virtuální reality až příliž vtáhnutý.

2. The Angel And The Gambler (Harris)

I když má tato píseň téměř deset minut, není to typické Harrisovo dílo. Skladba má výborný refrém i melodii, která se podobá stylu ze 70 let. Po úvodu a dvou refrémech přichází klidná střední pasáž, poté se naplno rozjíždějí výborně vydařená sóla. Poslední pasáž písňě už je celkem hodně natáhnutá a refrém trvá celkem dlouho. Harris chtěl v této písňi využít potenciál refrému naplno, ale ke konci se opakuje opravdu často, přesto díky jeho píchlavosti zní skladba celkově dobře. Jak už trochu napovídá název, píseň pojednává o andělovi, který se snaží napravit gemblera a snaží se ho donutit přestat s touto neřestí navždy. Píseň si můžete také vychutnat jako singl, nebo ve zkrácené verzi jako výborný videoklip.

3. Lightning Strikes Twice (Murray, Harris)

Perfektní píseň s propracovaným textem. Skladba začíná klidně s výbornou melodií a je naznačena jako přicházející bouřka, náhle se dostává do rychlých a tvrdých kytarových akordů. I když obsah skladby je o bouřce a v písňi se také zpívá o tom,že blesk neudeří dvakrát do toho samého místa, je text hodně propracovaný, se spoustou dvojsmyslů a člověk si může nepřeberně jen domýšlet další možnosti myšlenek.

4. The Clansman (Harris)

Úchvatný epos Steva Harrise. Skladba je dokonale propracovaná, má úžasné pasáže, jako sóla, či klidnou střední pasáž. Je inspirována hlavně filmem Statečné Srdce od režiséra Mela Gibsona z roku 1995, což naznačuje i výkřik v refrému "freedom", který právě ve filmu zazní jako poslední výkřik. Hlavním motivem je ale to, že proti sobě bojují skotské rody a Angličané, kteří Skoty utlačují. Skladba je úchvatna ve všech směrech, má navíc neuvěřitelně svěží a živý zvuk, který se projevuje hlavně při klidnějších pasážích. The Clansman je další úchvatný epos mistra Harrise, který se řadí k vůbec tomu nejlepšímu.

5. When Two Worlds Collide (Harris, Bayley, Murray)6. The Educated Fool (Harris)7. Don´t Look To The Eyes Of A Stranger (Harris)8. Como Estais Amigos (Gers, Bayley)

Výborná skladba pro závěr tohoto velmi vydařeného alba. Emotivní skladba s výbornou melodií i zpěvem vypráví o válce Argentičanů proti Britům o Falklanské ostrovy. V písňi se vzdává hold hlavně Argentinským vojákům, kteří padli během bitev v roce 1982. Vyzdvihnout v této písňi musíme zpěváka Blaze Bayleho ,který se v této skladbě opravdu velmi snaží a zpívá velmi dobře.