The X FactorVydáno: 2.října 1995
Studio: Barnyard (Essex)
Produkce: Steve Harris a Nigel Green
Členové skupiny: Steve Harris (baskytara), Dave Murray (kytara), Blaze Bayley (zpěv), Janick Gers (kytara), Nicko McBrain (bicí).
Videoklipy: Man On The Edge, Lord Of The Flies
Celkový čas: 70:54Stručná charakteristika alba: Po odchodu velice oblíbeného zpěváka Iron Maiden Bruce Dickinsona se čekalo s velkým napětím na album, na kterém má zpívat nový zpěvák skupiny Blaze Bayley. Album se do té doby setkalo asi s největší kritikou ze všech alb skupiny. Kritici kritizovali hlavně a z velké většiny zpěv nového zpěváka. Blaze Bayley není špatný zpěvák, ale na to, aby dorovnal kvality Dickinsona opravdu neměl a po pravdě řečeno, na světe není mnoho lidí, kteří by dokázali odvést stejně kvalitní práci jako Bruce Dickinson. Toto album není v žádném případě na první poslech, doporučuju si ho poslechnout aspoň tak třikrát, než odhalíte skvělé kytarové melodie a výborné rify, či sóla. Bayley na tomto albu nezpívá sice asi tak, jak na to byli fanoušci zvykli u jeho předchůdce, neboť hlavně výšky v tomto albu nenajdete, ale celkově to albu zas tolik neubírá, neboť působí zadůmaně a místy až tajemně. Když se při poslechu tohoto alba podíváte na obal, hudba k tomu náramně sedí, ne surovostí, ale náladou. Co se týče propracovanosti je toto asi jedno z nejlepších alb Maiden, ale místy je na heavy-metal poměrně málo ostré. I když je toto celkově asi zatím nejtemnější album skupiny, každá píseň se vždy rozjede aspoň do středního rytmu. Album skýtá výbornou atmosféru, skvělé kytarové rify, sóla, melodie a má dlouhých 71 minut.


1. Sign Of The Cross (Harris)

Další z mnoha mistrovských díl Steva Harrise. Víc jak 11 minutová píseň je skvělé propracovaná do každého detailu. Začíná tichým a hrozivým Gregorianským chorálem a postupně se zapojují do písně také kytary, píseň se náhle dostane do rychlého tempa s dynamickým zpěvem a následuje skvělý refrém. Uprostřed písně je skvělá instrumentální část, píseň se poté opět rozjíždí do "smrticího" tempa a následují fantastické sóla, které jsou v této písňi asi jedny z vůbec nejpovedenějších v podání Iron Maiden. Tato píseň zní výborně i na koncertech.

2. Lord Of The Flies (Harris, Gers)

Energická skladba, která vypráví příběh, který napsal William Golding a dokonce byla tato novela i několikrát sfilmovaná. Skupina školáků stroskotá na opuštěném tropickém ostrově a postupně mění své návyky na kmenové divochy. Skladba zní na albu velmi dobře, i její umístění na druhém místě v pořadí je dobré, ale v podání Bruce Dickinsona (Death On The Road 2006) a ještě k tomu živě zní úžasně.

3. Man On The Edge (Bayley, Gers)4. Fortunes Of War (Harris)5. Look For The Truth (Harris, Bayley, Gers)6. The Aftermath (Bayley, Gers, Harris)7. Judgement Of Heaven (Harris)8. Blood On The World´s Hands (Harris)9. The Edge Of Darkness (Harris, Bayley, Gers)10. 2 A.M. (Bayley, Gers, Harris)11. The Unbeliever (Harris, Gers)