Somewhere In TimeVydáno: 29.června 1986
Studio: Compas Point (Nassau), Wisseloord (Holandsko)
Produkce: Martin Birch
Členové skupiny: Steve Harris (baskytara), Dave Murray (kytara), Bruce Dickinson (zpěv), Adrian Smith (kytara), Nicko McBrain (bicí).
Videoklipy: Wasted Years, Stranger In A Strange Land
Celkový čas: 51:26Stručná charakteristika alba: Somewhere In Time se od předešlých alb skupiny liší, což bylo pro určitou část fanoušků pozitivem, ale pro ostatní zase nepochopitelným krokem kapely. Album nepostrádá rychlost, ani velmi rychlé tempa, ale liší se od svých předchůdců svou malou "heavy metalovostí", která byla potlačena syntenzátorovými plochami, které se vyskytují téměř na celém albu. Album je i v mnoha jiných případech jiné, než jeho předchůdci, vzniklo velmi rychle. Iron Maiden po úmorně dlouhé World Slawery Tour potřebovali materiál na svůj nový počin a během tour prostě na skládání nebylo tolik času, jak by si kapela představovala. Steve Harris řekl k té době, že byl rád, když přišel Adrian z několika výbornými písňěmi, které byly poté použity na SIT. Naopak na albu nenajdete ani jedno přičinění Bruce Dickinsona, jehož materiál Harris na album nepropustil. Některé Bruceové nápady se ovšem poté použily v dalších albech. Sám Bruce Dickinson toto album podle svých slov nemá příliž v lásce.
Pojďme se ale konkrétně zaměřit na celkový pohled alba Somewhere In Time. V mnoha textech lze vidět posun a několik nových, svěžích témat. Album je velmi energické a rychlé, což redukuje ztrátu syrovosti, která je jinak na většině alb skupině vlastní. Experimenty se syntenzátory byli přes všechny pochyby odpůrců tohoto kroku výborným krokem dopředu a album se tak od ostatních naprosto liší a honosí se naprostou originálností, od ostatních děl kapely. Víc než kdy jindy předtím skupina nabízí jasně hitové refrény a potenciální hitovky rádiových hitparád, jako hlavně Adrianova Wasted Years! Sóla, rychlé melodické linky, chytlavé refrény, fanoušci Iron Maiden si i přes určité změny v tomto díle najdou staré a osvědčené znaky kapely. Osobně mám tohle album velmi rád a beru ho jako další zlaté album kolosální vlády heavy metalových bohů v 80 letech!


1. Caught Somewhere In Time (Harris)2. Wasted Years (Smith)3. Sea Of Madness (Smith)4. Heaven Can Wait (Harris)5. The Loneliness Of The Long Distance Runner (Harris)6. Stranger In A Strange Land (Smith)7. Deja Vu (Harris, Murray)8. Alexander The Great (Harris)