PowerslaveVydáno: 3.září 1984
Studio: Compas Point (Nassau)
Produkce: Martin Birch
Členové skupiny: Steve Harris (baskytara), Dave Murray (kytara), Bruce Dickinson (zpěv), Adrian Smith (kytara), Nicko McBrain (bicí).
Videoklipy: 2 Minutes To Midnight, Aces High
Celkový čas: 50:53Stručná charakteristika alba: Po různých tématech předešných alb přišla skupina s úplně novým a jak se později ukázalo skvělým nápadem. Už samotný obal, který je podle mého jedním z nejlepších a nejpropracovanějších napovídá, že se děj odehrává okolo Egyptských pyramid a hrobek. Samotná skupina dokonce odcestovala do Egypta, aby nabrala potřebnou inspiraci. Album je hodně rychlé, impulzivní, živé a energické. Obsahuje rychlé hitovky, jako Aces High a 2 Minutes To Midnight, ale také dlouhé a propracované Powerslave, ale hlavně další Harrisovo mistrovské dílo Rime Of The Ancient Mariner. Album možná není na hitovky a skvělé refrémy tak bohaté, jako třeba předešlé, ale má své vlastní velké kouzlo. Iron Maiden i ve čtvrtém albu udrželi laďku hodně, hodně vysoko.


1. Aces High (Harris)2. 2 Minutes To Midnight (Smith, Dickinson)

Skvělá píseň, která patří k vůbec nejznámějším od Iron Maiden. Má výborný začátek, skvělý refrém a výbornou střední část. Na koncertech se můžou zapojit i fanoušci, skladba tedy naživo zní fantasticky. Téma skladby je nukleární válka. Konkrétně píseň přibližuje situaci z října roku 1953, kdy Sověti úspěšně odpálili termonukleární bombu. Skladba se zabývá hodinami, které jsou nejznámějším symbolem nukleárního věku. 2 minuty do půlnoci znamená, jak blízko je lidstvo ke skáze.

3. Losfer Words (Harris)

Další čistě instrumentalní skladba Steva Harrise. A nutno podotknout, že opět mistrovsky povedená. Skladba má svou kouzelnou atmosféru, která vás vtáhne do sebe. Výborna melodie a skvělá sólová část, to je Losfer Words (Big 'Orra). Název této písně je těžké přeložit, ale mohl by znamenat něco jako "nemám slov".

4. Flash Of The Blade (Dickinson)5. The Duellists (Harris)6. Back In The Village (Smith, Dickinson)7. Powerslave (Dickinson)8. Rime Of The Ancient Mariner (Harris)