Piece Of MindVydáno: 16.května 1983
Studio: Compas Point (Nassau)
Produkce: Martin Birch
Členové skupiny: Steve Harris (baskytara), Dave Murray (kytara), Bruce Dickinson (zpěv), Adrian Smith (kytara), Nicko McBrain (bicí).
Videoklipy: Flight Of Icarus
Celkový čas: 45:58Stručná charakteristika alba: V roce 1983 přišlo již čtvrté album skupiny. Tentokrát se jeho nahrávání již nekonalo v Londýně, skupina odletěla za sluncem do Nassau. Na místě bubeníka vystřídal Cliva Burra Nicko McBrain. Do skládání písňí se již zapojil i zpěvák skupiny Bruce Dickinson. Album je neuvěřitelně propracované a každá z jeho devíti písní je velmi silná. Poprvé se v textech a skladbách oběvují konkrétní náměty z dějin, které z největší pravděpodobností vnesl do skupiny právě Dickinson, bývalý student historie. Kultovní skladby jako "The Trooper, Revelations, či Flight Of Icarus" jsou doplněny dalšími fantastickými kousky a celé vyvrcholení alba nastává během poslední skladby "To Tame A Land". Piece Of Mind je z počátku velmi složité album, ale po pár posleších ho prokouknete a zjistíte, že tento počin je fantastickým dílem heavy metalových bohů v době jejich šílené slávy.


1. Where Eagles Dare (Harris)2. Revelations (Dickinson)3. Flight Of Icarus (Dickinson, Smith)4. Die With Your Boots On (Harris, Smith, Dickinson)

Skvělá skladba, která pojednává o apokalyptické budoucnosti, která se plní podle proroctví. Na albu zní skvělě, ale naživo zní ještě lépe, vyznačuje se energičností, skvělým zpěvem a refrémem a jak už to u Iron Maiden bývá zvykem, i velmi povedenými sóly.

5. The Trooper (Harris)

Píseň je založena na Krymské válce Britů proti Rusům. Tuto píseň řadí hodně fanoušků k vůbec nejlepším. Steve Harris opět dokázal dostat na svět další obrovskou hitovku. Píseň je rychlá, s velmi rychlým Dickinsonovým zpěvem, vrcholí výborným refrémem, ve kterém nejsou potřeba ani slova. Na koncertech se hraje již nespočet let.

6. Still Life (Harris, Murray)7. Quest For Fire (Harris)8. Sun And Steel (Dickinson, Smith)

Bruce napsal hudbu a Adrian text a na světě byla hitovka Sun And Steel. Skladba je svižná a vyznačuje se hlavně skvělou rychlou hrou a výborným refrémem. Skladba je o legendárním japonském samurajovi Miyamotovi Musashim, považovaném za vůbec největšího v historii. Píseň se konkrétně zabývá jeho technikou boje s mečem.

9. To Tame A Land (Harris)