Fear Of The DarkVydáno: 11.května 1992
Studio: Barnyard (Essex - Anglie)
Produkce: Martin Birch
Členové skupiny: Steve Harris (baskytara), Dave Murray (kytara), Bruce Dickinson (zpěv), Janick Gers (kytara), Nicko McBrain (bicí).
Videoklipy: Be Quick Or Be Dead, From Here To Eternity
Celkový čas: 58:39Stručná charakteristika alba: Fear Of The Dark je další z výborných počinů Iron Maiden. Podle mnohých nejlepší album skupiny v devadesátých létech. Album je celkově skvěle zkomponované a je na něm spousta nových nápadů a hitovek. Písně jsou agresivní, rychlé, ale na albu naleznete taky výbornou baladu Wasting Love a další. Titulní skladba patří k vůbec nejlepším písňím skupiny. Skupina tímto albem opět ukázala, kdo velí lodi jménem heavy-metal. Album se stalo celosvětově úspěšným a výborně si také vedly jeho skladby v různých hitparádách světa. Na skládání tohoto alba se podílel i nový kytarista Janick Gers, který přispěl celkově k pěti písňím. Toto album je prostě a jednoduše další výborný kousek Iron Maiden.


1. Be Quick Or Be Dead (Dickinson, Gers)2. From Here To Eternity (Harris)

Hitovka From Here To Eternity se stala druhým singlem alba. Skladba pojednává o vztahu ženy k muži a jeho motorce. Vyskytují se ale doměnky, že písen je pokračováním příběhu Charlotte The Harlot, neboť jméno Charlotte se v písňi opravdu objevuje. Skladba začíná výbornými rify a pokračuje velmi melodickým zpěvem. Skladba nabízí i skvělé sóla a celkově je to velmi povedený kousek Steva Harrise, který se stal hitovkou.

3. Afraid To Shoot Strangers (Harris)

Výborná skladba o tom, jak je válka nespravedlivá. I když její text je obecnější, je hlavně na motiv války v Perském zálivu. Skladba začíná pomalu, společně s Dickinsonovým zachmuřeným hlasem, ale poté přichází výborná instrumentální část. Střední pasáž je také víc než výborná, sóla jsou bezchybná a zrychlení melodie v prostřední části dodává písňi ještě větší rozměr. K této skladbě byl natočen videoklip (zpívá Blaze Bayley) a mnohými je považován za vůbec nejlepší v historii skupiny.

4. Fear Is The Key (Dickinson, Gers)5. Childhood´s End (Harris)6. Wasting Love (Dickinson, Gers)7. The Fugitive (Harris)8. Chains Of Misery (Murray, Dickinson)9. The Apparition (Harris, Gers)10. Judas Be My Guide (Dickinson, Murray)

Skvělá úderná hitovka s veselou melodií, skvělým refrémem, i sóly. Na Iron Maiden je její délka možná až příliž krátká, má jen něco málo přes tři minuty, ale jelikož je to plnokrevná hitovka, nebere si žádné servítky a jede po celou dobu svou energickou stopou. Smysl písně je těžké přeložit, není také zcela jasné, jakou roli hraje ve smyslu textu "Jidáš". Z největší pravděpodobností je však textem myšleno, jak je život nesmyslný.

11. Weekend Warrior (Harris, Gers)12. Fear Of The Dark (Harris)

Jedna z vůbec největších hitovek skupiny, která se stále hraje na koncertech, kde zní úchvatně. Její refrém a text je ideální pro zpěv fanoušků. Je v ní použit osvětčený postup skupiny. Skladba začíná pomalu a velmi tajemně, aby se náhle po tichém Dickinsonově zpěvu vrhla do rychlé a úchvatné melodie, která vrcholí výborným refrémem. Následují sóla a další úžasná pasáž skladby, než se opět dostane k refrému. Konec písně končí opět pomalu a tajemně.