Brave New WorldVydáno: 29.května 2000
Studio: Guillaume Tell Studios, Paríž
Produkce: Kevin Shirley a Steve Harris
Členové skupiny: Steve Harris (baskytara), Dave Murray (kytara), Bruce Dickinson (zpěv), Janick Gers (kytara), Adrian Smith (kytara), Nicko McBrain (bicí).
Videoklipy: The Wicker Man, Out Of The Silent Planet
Celkový čas: 66:57Stručná charakteristika alba: Po navrátu Bruce Dickinsona a Adriana Smithse dostala kapela nový impuls a velkou dávku chuti. Na albu Brave New World se to projevilo v tom nejlepším heavy-metalovém světle. Album je velmi kvalitní a propracované, výborná melodie a skvělé rify střídají další... Hlas Dickinsona zní opět velmi energicky a svěže. Z alba doslova srší víry energie. Do alba se tentokrát co se týče skládání písní zapojili kromě McBraina všichni téměř rovnoměrně. Téměř celé album pojednává o tom, že součastný svět spěje do záhuby, ale není to zas, až tak jednoduché. Texty jsou v tomto albu velmi propracované a mnohovýznamové. Album startuje úžasná otvíračka The Wicker Man, následována dalšími skvělými kousky, z nichž například The Nomad nebo poslední The Thin Line Between Love and Hate velice zdatně konkurují ostatním klasickým eposům v historii skupiny. Při tomto albu se nejde ani na moment nudit, svou délkou navíc předčí většinu starších alb.


1. The Wicker Man (Smith, Harris, Dickinson)

Po návratu Bruce Dickinsona a Adriana Smithe se i hudba skupiny vrátila do původních mistrovských kolejí. The Wicker Man je úžasnou otvíračkou. Pro úvod koncertu je, ale ještě několikanásobně fascinující. Úvodní rify Adriana společně s uměním Nicka nenechají při tomto úvodu alba nikoho klidně sedět. Dickinsonův zpěv je opět jako kdysi impulzivní a velmi energický. Z písně srší nekonečná energie. Refrém je bezchybný a když k tomu ještě připočtete skvělé Adrianova sóla a celkově výborně zpracovanou píseň je jasné, že The Wicker Man je úžasnou otvíračkou velice kvalitního alba. Píseň vznikla na námět filmu z roku 1973 "The Wicker Man". Pojednává o tom, jak se lidé stávají nelidskými a krutými a vzniká nová rasa wickerman.

2. Ghost Of The Navigator (Gers, Dickinson, Harris)3. Brave New World (Murray, Harris, Dickinson)

Píseň začíná klidnější melodií a zpěvem. Po několika větách se melodie i s Dickinsonovým zpěvem dostává do rychlých otáček, které vrcholí mimořádně povedeným refrémem. Prostřední část je také vynikající, své umění nám při rychlých sólech předvádějí Janick Gers a Dave Murray. Ještě před závěrečným refrémem přichází povedená "synfonie" tří kytar, ale poté už přichází samotný závěrečný refrém a píseň končí klidnou melodii a slovy Dickinsona. Píseň je založena na novele Aldousa Huxleyho z roku 1932. Text je velmi propracovaný, velmi zkráceně a obecně řečeno se pojednává o futuristické světové říši.

4. Blood Brothers (Harris)

Fantastická emotivní skladba Steva Harrise ,který v této písňi vzpomíná na svého otce. Samotná píseň však není jen o tomto, ale pojednává také o tom, že hlavním spojením mezi životem a životem po smrti jsou vzpomínky na ty, kteří již zemřeli. V písňi se zpívá také o tom, že všechny, koho jsme v životě milovali zůstanou v našich vzpomínkách, o hanbě, kterou je dnešní svět, či o smyslu života. Velice propracovaná skladba s úžasnými melodiemi i sóly vrcholí výborným refrémem, který je vhodný i pro přidání se fanoušků na koncertech.

5. The Mercenary (Gers, Harris)

Po tišším konci "Blood Brothers" se tato skladba vrhá hned od začátků do rychlých riffů a skvělé melodie. Je to klasický rychlý počin skupiny. Skladba je o lovci trofejí, který loví a zabíjí, aby přežil. Pozice ve středu alba této skladbě náramně sedí.

6. Dream Of Mirrors (Gers, Harris)7. The Fallen Angel (Smith, Harris)8. The Nomad (Murray, Harris)

I v hitovém albu, jako je Brave New World se našlo místo pro skladbu, kterou je těžké popsat slovy, musíte jí slyšet a pozorně vnímat, aby vás ohromujícím stylem přímo vtáhla do jiného světa, do světa pouště a do světa Nomádů, o kterých tato skladba pojednává. The Nomad byla údajně již složena před albem Virtual XI, ale tehdy se skupině do alba zřejmě nevešla a tak spatřila světlo světa až na tomto počinu o dva roky později. Úžasná atmosféra a propracovanost této skladby se naplno otevře hlavně v prostřední části, její instrumentální část je jedním slovem fantastická.

9. Out Of The Silent Planet (Gers, Dickinson, Harris)10. The Thin Line Between Love and Hate (Murray, Harris)

Pro skupinu zvukově trochu netradiční píseň, která je ovšem i tak úžasná a plnohodnotně uzavírá toto album! Skladba má úžasnou melodii, střídající nálady, zpěv i kouzelné sóla. Skladba se zabývá složitými otázkami o karmě, což je výčet všech činů člověka v jeho životě, které ho potom jako odměna, nebo jako trest provázejí do dalšího zrození. Znamená to tedy i to, že když bude člověk páchat v jednom životě špatné činy, tak půjde do pekla.